לפגישת ייעוץ חינם:

אוריון שיווק באינטרנט

פיתוח אפליקציות –המודל העסקי

פיתוח אפליקציות הפך לאחד מהתחומים "הכי חמים" בענפי הדיגיטל השונים. במדריך הבא נעסוק בהיבט העסקי של פיתוח אפליקציות, ונחשוף בפניכם מספר מודלים עסקיים להפצת האפליקציה. 

המודל העסקי 

פיתוח אפליקציות מתבסס על 3 מודלים עסקיים עיקריים הכוללים: 

  1. פיתוח אפליקציות חינמיות- אפליקציות חינמיות מוענקות במסגרת שימוש חופשי  לכלל המשתמשים, כאשר ההיבט העסקי מסתמך בעיקר על הכנסה עתידית ממכירת שטחי פרסום בתוך האפליקציה. ברוב המקרים, אפליקציות אלו מפותחות עבור בתי עסק וחברות שונות, מתוך מטרה שעצם ההורדה והשימוש באפליקציה יעניק לבעלי החברה את הפרסום הרצוי. 
  2. פיתוח אפליקציות בתשלום- אפליקציות אלו מפותחות מתוך מטרות רווח המתבצע על ידי הורדת האפליקציה על ידי המשתמש הסופי בתשלום. ברוב המקרים, 70% משווי המכירה מועבר לידי מפתחי האפליקציה, ו-30% נותרים מועברים לחנות האפליקציות דרכה הודרה האפליקציה. 
  3. פיתוח אפליקציות "פרימיום"- אפליקציות אלו מבוססות על המודל החינמי והמודל בתשלום כאחד. בשלב הראשון, נהנה המשתמש באפשרות להוריד את האפליקציה בחינם, אך עם הורדתה הוא נחשף לכך שחלק ממרכיבי האפליקציה מחייבים אותו לבצע רכישה את אותם אלמנטים. ברוב המקרים, מדובר באלמנטים שימושיים וייחודיים, המעצימים את חווית השימוש באפליקציה. 
בשני המקרים של פיתוח אפליקציית פרימיום או פיתוח אפליקציות בתשלום, הדבר דורש ממפתחי האפליקציה להפגין לא רק ידע טכני ומקצועי בפיתוח האפליקציה, אלא גם (ובעיקר) חושים עסקיים שיובילו את האפליקציה להצלחה המיוחלת. 

שאלות נוספות בדרך לבחינת המודל העסקי 

על מנת ליהנות מאפליקציה רווחית וכדאית, על פי כל אחד מהמודלים העסקיים המופרטים לעיל, מומלץ ואף ראוי לענות בהרחבה על שתי השאלות המרכזיות הבאות: 

פיתוח אפליקציות לאיזה מכשירים?
כיום, בענף הטלפונים החכמים קיימים שני סוגים שונים של מערכות הפעלה, הראשונה היא IOS של
חברת "אפל" לכלל מכשירי האייפון שברשותה, והשנייה היא "אנדרואיד" למגוון נרחב של מכשירי טלפונים חכמים. פיתוח אפליקציות לכל אחד ממערכות ההפעלה הנ"ל, מחייב אתכם להתייחס למאפייני מערכת ההפעלה, גודל המסך, רזולוציית המסך וכדומה. פיתוח אפליקציות ל-אנדרואיד, יחייב אתכם להתאים את
האפליקציה למספר שונה של מכשירים, בעוד פיתוח אפליקציות לאייפון, יאפשר לכם ליהנות מהתאמת האפליקציה למכשיר בעל גודל זהה (למעט האייפון -5, שיוצא לשוק בימים אלו). 

כמה כסף אתם מעוניינים להשקיע בפיתוח האפליקציה?
פיתוח אפליקציות דורש מכם השקעה כספית לא מבוטלת, החל משלבי אפיון האפילציה, פיתוח האפליקציה, עיצוב האפליקציה ותכנות האפליקציה, דרך שלבי השיווק המוקדמים של האפליקציה ועד לצרכי תחזוק שוטף ועדכון גרסאות במידת הצורך. 

על מנת לבחון את המודל העסקי של האפליקציה, מומלץ להגדיר מראש מסגרות תקציב המיועדות לכל שלב ולשלב במהלך פיתוח האפליקציה.