לפגישת ייעוץ חינם:

אוריון שיווק באינטרנט

התפתחות עיצוב אתרי האינטרנט

מאת: מאמר חיצוני

התפתחות עיצוב אתרי האינטרנט

כאשר האינטרנט החל לצבור תאוצה בראשית שנות התשעים, הוא כלל רסיס קטן מכמות המידע המצויה בו כיום. אתרי אינטרנט שעוצבו אז כללו בעיקר קטעי טקסט, כאשר שילוב צבע רקע היווה פונקציונאליות מתקדמת יחסית. גלישה אל אתר כזה לוותה בהקלקה שלאחריה הייתה קימה מסורתית להכנת כוס הקפה, במטרה להעביר את הזמן עד לעליית האתר. תשתית אינטרנט שהייתה קיימת בתקופה ההיא הייתה איטית וכללה חומרה שלא התאימה לתעבורת מידע רב עליה. אם משווים את מה שהיה אז למה שקיים היום, מדובר בהבדל של שמיים וארץ. היום האתרים עולים באופן כמעט מיידי ומכילים כמויות מידע רבות – תמונות, מוזיקת רקע, קטעי וידאו ואנימציה, אתרים אינטראקטיביים בהם ניתן לבצע שליפות ממסד נתונים, ולבצע פעולות מקוונות.

התפתחות תשתית האינטרנט

כאשר מדובר בחומרה לאינטרנט מדובר על מכלול הרכיבים בהם ניתן ממש לגעת: החוטים המחברים את המחשב לשקעים שונים, מודמים, ראוטרים, כרטיסי רשת, כבלים של טלפון (DSL) או כבלים. כל רכיבי החומרה הללו, כמו גם השרתים שמספקים גישה אל רשת אינטרנט ועליהם מאוחסנים האתרים והמידע, עברו התפתחות טכנולוגית מרשימה שמאפשרת להם להעביר כמות מידע גדולה בזמן קצר, לעבד נתונים מהר יותר, להציג מידע מפורט יותר, לאחסן כמויות מידע גדלות והולכות, ולשרת יותר משתמשים ללא איבוד זמן.
מי שעומד מאחורי ההתקדמות הרבה הזו והפיתוחים הטכנולוגיים החדשים, אלו הן חברות התקשורת. אם בעבר, לדוגמה, מודם מהיר היה מודם שהעביר נתונים בקצב של 56 KB לשניה, היום מודם מהיר יכול להעביר גם 10 GB לשניה. המודמים עברו ממודמים אנאלוגיים, כאלו המתחברים לקו הטלפון האנלוגי ומתרגמים למעשה את האותות הנשלחים אליהם לקוד דיגיטלי, למודמים דיגיטלים. התרגום היה איטי וכלל שגיאות רבות ביחס למודמים דיגיטליים שאינם זקוקים לתרגום ועובדים על קו דיגיטלי (קו DSL שנקרא בארץ קו ADSL). מלבד המעבר למודמים דיגיטליים מהירים בהרבה, גם הכבלים עצמם השתכללו וטכנולוגיות חדשות הביאו לקווים מהירים יותר ובעלי רוחב פס רחב יותר שאיפשר העברת מידע רב בזמן קצר.
כניסת המודמים האלחוטיים והסלולריים איפשרה התפתחות נוספת של האינטרנט לכיוון מתן שירותים מבוססי מיקום, וחיבור מחשבים ביתיים מרובים אל קווי התשתית.

השפעת התפתחות תשתית האינטרנט על נושא עיצוב האתרים

התפתחויות טכנולוגיות אלו איפשרו אינטרנט מסוג חדש. אינטרנט בו כמות המידע המועבר גדולה יותר, האפליקציות אינטראקטיביות יותר, וזמן הגישה למידע קצר הרבה יותר. אם בעבר עיצוב אתר היה עניין של מה בכך ומספיק היה להעלות את המידע, כמויות המידע הרבות והפעולות האפשריות באתרי האינטרנט של היום מחייבים איפיון מדויק המתאים לצרכי הלקוח, תוך שימת לב מירבית ליכולות תשתית האינטרנט בתמיכה בצרכים אלו. לא רק צרכי הלקוח ויכולות התשתית נלקחים בחשבון בעת עיצוב האתר אלא גם יכולת קידומו של האתר מבחינת התכנים שהוא מכיל, מבנה האתר, והתאמת האתר לדרישות של מנועי החיפוש.
דוגמה לנושא עיצובי שיש לו חשיבות מרובה בתחום עיצוב האתרים הוא השימוש בהיררכיה ניווטית. לרב, נהוג להשתמש בסרגל ניווט המאפשר מעבר והתמצאות בין חלקי האתר השונים. סרגל הניווט מייצג למעשה עץ היררכי שבכל עלה בעץ נמצא דף אינטרנט. כאשר העץ מסועף מאד ונטען כולו בדף הראשי, זמן עליית האתר יפגע, ובלבול המשתמשים יגדל אף הוא. לפי הגדרות חדשות של גוגל בדבר האלגוריתם הקובע את מיקום האתר בתוצאות החיפוש, גם זמן טעינת האתר נכנס כפרמטר קובע. כדי לשפר את זמני הטעינה, חלוקת סרגל הניווט כך שבכל שלב תוצג רק רמה בודדת בעץ, יכולה לזרז את זמן טעינת האתר ולהביא לאתר מעוצב טוב יותר, ונוח יותר למשתמשים.
נושא נוסף הוא נפח הקבצים המרכיבים את האתר כגון תמונות, דפים טקסטואלים וקטעי קוד. ככל שנפח הקבצים קטן יותר כך מהירות טעינת האתר גדלה. מעצבי אתרים היום יודעים כי ישנו משקל רב לקבצים המועלים לאתר, דרך הצגת המידע על דפי האתר ומרכיבים נוספים בבניית האתר על נוחות השימוש למשתמשים ועל יכולת קידום האתר במנועי החיפוש.