לפגישת ייעוץ חינם:

אוריון שיווק באינטרנט

קורס עיצוב אתרים

מאת: מאמר חיצוני

אתר אינטרנט הוא למעשה אוסף דפים בעלי סגנון עיצוב אחיד ומטרה משותפת אשר ניתן לנווט ביניהם. בכל דף שכזה ניתן להציב טקסטים, תמונות, אנימציות, קטעי וידאו ושמע, טפסים וכפתורים שונים המשמשים לאינטראקציה עם המשתמש. רכיבי הדפים מאורגנים באמצעות שימוש בתבניות שונות ונכתבים בשפה תגיות (HTML) המובנת על ידי הדפדפנים השונים וניתנת להצגה על מחשבי הקצה באמצעותם. כיום, אתרי אינטרנט רבים מתבססים על תקשורת חזותית ופחות על תכנים טקסטואליים, דבר המקנה לבעלי יכולות עיצוב וגרפיקאים יתרון בתחום עיצוב האתרים.

תהליך יצירת אתר אינטרנט כולל מתחיל מרעיון אשר קורם עור וגידים והופך למציאות באמצעות שילוב טכניקות ובעלי מקצוע שונים:
  • מעצבי אתרים – קובעים את סגנון העיצוב הייחודי של דפי האתר כולו, יוצרים את האלמנטים העיצוביים השונים המשמשים ליצירת הדף כגון, סוג וגודל הפונטים, סידור עמודות הדפים בהתאם לתבניות קבועות, יצירת אלמנטים של מדיה: תמונות, סמלים, אנימציות, קטעי שמע ווידאו.
  • מתכנתי ומפתחי האתרים -  תורמים למנגנונים הבלתי נראים המאפשרים לדפי האתר במתכונתם הסופית להציג מידע המגיע ממקורות שונים: רשימת מועמדים לגיוס המגיעה ממסד נתונים הנמצא על השרת, התאריך והשעה המגיעים ממחשב הקצה עליו רץ הדפדפן, עדכון רכיבים שונים בדף בהתאם לבחירת המשתמש ועוד.
  • מומחי שימושיות – מטייבים וממשיגים את עיצוב האתר ותכניו כך שידגיש ויקדם את מטרותיו של האתר כגון העברת מידע, מכירה או קריאה לפעולה, דואגים ליכולות ניווט קלות וברורות, ולזמינות מידע גבוהה.
  • יוצרי תכנים – כתיבת ויצירת תכני האתר.
  • ניהול ותחזוקת האתר – דאגה כי האתר יהיה זמין למשתמשים כל הזמן ובמהירות טובה, עדכון תכני האתר לאחר העלאתו.
  • קידום אתרים – הגדלת זמינות האתרים על ידי קידומם במנועי החיפוש וברשתות החברתיות.

כתיבת אתר גדול ומקצועי יכולה להעסיק אנשים רבים ומקצועות שונים, אולם כיום הולכת וגדלה הדרישה לאנשים המשלבים יכולות מסוימות ומסוגלים לספק דרישות לבניית האתר ממספר פונקציות שונות. לדוגמה, גרפיקאים אשר בעבר הסתפקו בשליטה בעט נייר וצבעים עברו לשליטה במדיות דיגיטאליות ותוכנות המיועדות ליצירת תכנים גרפיים כגון פוטושופ. אותם הגרפיקאים שניחנו בעין טובה לאסתטיקה ועיצוב נדרשים היום לסגל לעצמם יכולות נוספות הנוגעות בתחומים רחבים יותר של עיצוב אתרים כגון הבנה טובה בשימושיות, יכולת עיצובית לא רק של כל רכיב ורכיב בודד באתר אלא גם יצירת קונספט עיצובי לאתר כולו וזאת תוך שימוש בכלים מתקדמים כפלאש, פוטושופ ודרימוויבר תוך הבנה מעמיקה של שפות עיצוביות כ-HTML ו-CSS, והבנת דרישות השימושיות של האתר.

מה נלמד במסגרת הקורס
קורס עיצוב אתרים מיועד לגרפיקאים שלהם ידע מעמיק ורקע בתוכנת הפוטושופ. במהלך הקורס, רוכשים הסטודנטים רקע בתוכנות נוספות המרחיבות את כישוריהם לא רק כגרפיקאים אלא כמעצבי אתרים לכל דבר ועניין. התוכנות העיקריות הנלמדות בקורס הן Flash, Photoshop, Dreamweaver.

בנוסף, לומדים הסטודנטים להמיר את הסקיצות המתקבלות באמצעות תוכנת הפוטושופ לשפות HTML ו-CSS, לבנות אתרי אינטרנט באמצעות דרימוויבר (תוכנה פורצת דרך לבניית אתרים) ולהכין רכיבים מסחריים באתרים הללו כבאנרים, מצגות וסרטוני תדמית. הקורס אמנם אינו כולל תכנות צד שרת בשפות כ- PHP או Python אך כולל הכנת האלמנטים בצד הלקוח (ה- Front-End) לעבודה עם רכיבים אלו ועם רכיבי תוכנה מתקדמים בצד הלקוח כעבודה עם JSP.

הקורס כולל כ-100 שעות לימוד אקדמאיות בסיומן התלמידים זוכים בתעודת גמר. במסגרת הקורס מועברות לתלמידים הרצאות פרונטאליות וכן הדגמות והתנסות תוך תרגול אישי בליווי ספרות מקצועית. קורסים למעצבים גרפיים הותאמו במיוחד עבור שוק התעסוקה. לאחר סיום הלימודים הסטודנטים יכולים להשתלב בחברות השונות וכן להמשיך ולהתפתח בתחום לימודי תקשורת חזותית המשלבים יכולות עיצוביות עם יכולת העברת מידע ומסרים כחלק מלימודי תואר בתקשורת או תעודת הסמכה בתחום.